Měření rychlosti internetu

Dovedete se představit, že ještě před několika lety trvalo 20 minut, než se vám načetla webová stránka? Tehdy existovaly internetové kavárny a proškolená obsluha ukazovala hostům, jak s internetem pracovat. Netrvalo dlouho a začal se rozšiřovat internet na doma, v dnešní době ho vlastní 80% českých domácností. Po více než dvaceti letech umí brouzdat na internetu i malé děti, které ho považují za běžnou součást svých životů. S touhou lidí po rychlejším a stabilnějším internetu se začaly vyvíjet nové typy připojení.

Do rodinných domů

Rodinné domy nejčastěji využívají internet prostřednictvím starých měděných telefonních kabelů. K tomuto připojení není potřeba vlastnit pevnou linku, jak některé společnosti tvrdí kvůli vyššímu zisku. Ačkoliv se snaží firmy o neustále inovace, pokud dojde na měření rychlosti internetu, příliš vysoké rychlosti se spotřebitel nedočká. Bohužel pro něj, často nemá jinou možnost.

S optikou to vyhrajete

Dalším, pravděpodobně nejběžnějším a nejspolehlivějším, typem přijení jsou optické kabely. Možná si ještě pamatujete dobu, kdy obchodní zástupci obcházeli nájemníky v bytových domech a nabízeli připojení k rychlému internetu. Pokud jich sehnali určitý počet (obvykle to bylo 70% nájemníků), zavedli zdarma do domu optické kabely.

Jelikož je cena optického kabelu, včetně přípojek a koncovek velmi vysoká, nevyplatí se poskytovatelům internetu investovat do optického připojení do rodinných domů. Je pravdou, že majitelé rodinných domů si mohou optické připojení zaplatit, ovšem kromě vysoké ceny, je potřeba mnoho povolení, včetně souhlasu vlastníků pozemků, přes které by kabel vedl.

Připojení k Wi Fi

Wi-Fi je fenoménem posledních let. Wi-fi, potažmo bezdrátové připojení, umožňuje užívat internet i lidem, kteří nemají do domu zavedeny žádné kabely a nemají pevné připojení k internetu. K zachycení signálu od poskytovatele postačí pouze router. Pokud si spotřebitel zvolí kvalitního dodavatele, často se dočká kvalitního a rychlejšího internetu, než je tomu u pevného připojení.

Existují i další typy připojení k internetu, včetně mobilního, a další budou pravděpodobně přibývat. Uvidíme, jakými technologiemi nás vývojáři překvapí v následujících letech.