Na webové stránky vždy nezapomeňte nasadit SSL certifikát

Vytvoření a provoz webových stránek znamená mnoho úkolů počínajících registrací domény, výběru webhostingu po návrh vzhledu webu, instalaci redakčního systému, vložení obsahu. Dále se řeší aktualizace či marketing, SEO, PPC atd. Neméně důležitým úkolem je také mít zabezpečený web a zajistit bezpečnou HTTPS komunikaci, která je dnes standardem pro webové stránky.

Co znamená zkratka HTTPS?

HTTPS je protokol pro zajištění šifrování dat (informací) odeslaných mezi prohlížečem a webovým serverem. Šifrování ochraňuje návštěvníky webových stránek před útoky typu “man-in-the-middle”, kdy hacker může ukradnout informace odeslané z webové stránky, například informace o kreditní kartě nebo přihlašovací údaje. Útočník může také podvrhnout obsah nebo provádět jiné škodlivé útoky. Aby mohla být zajištěna bezpečná HTTPS komunikace, musí být na serveru SSL certifikát.

Vlastnosti SSL certifikátu

  • zajistí bezpečnou HTTPS komunikaci mezi prohlížečem a serverem
  • zabezpečí přenos vkládaných informací na www stránkách
  • posílí SEO hodnocení od Google
  • prohlížeč Chrome nebude stránky označovat nedůvěryhodným „Nezabezpečeno“
  • umožní využívání nových technologií, např. HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek

Opomíjenou, ale neméně důležitou vlastností SSL certifikátu a bezpečné komunikace je

ochrana uživatele, návštěvníka stránek před odposlechem komunikace a před vložením zákeřného kódu do stránek nebo změněním obsahu (vkládání reklam, úprava obsahu).

Jak získat SSL certifikát?

SSL certifikát je možné získat zdarma a to díky automatizované certifikační autoritě Let’s Encrypt. Nabídku možnosti nasazení Let’s Encrypt SSL si ověřte u svého poskytovatele webhostingu. Alternativou SSL certifikátu zdarma je některý komerční nejlevnější SSL certifikát, který lze získat za ceny stokorun. Například RapidSSL nebo PositiveSSL certifikáty na projektu SSLmentor.cz.

Máte web bez https:// před názvem domény? Pokud ano, rychle si zajistěte SSL certifikát!