Není chiptuning, jako chiptuning!
Je to již pár let, co jsme v automobilových kruzích začali pravidelně slýchat termín chiptuning. Jedná se tak o jedno z nejdiskutovanějších témat, ať už mezi lajky nebo mezi odborníky. Jednotný názor na něj samozřejmě neexistuje a pravděpodobně ani existovat nebude. Pojďme si ho proto společně přiblížit.
O co vlastně jde?
Výraz chiptuning vlastně znamená upravení vlastností softwaru v motoru. Nutno však dodat, že s tím souvisí některá úskalí, která však nejsou pro kvalitní společnosti překážkou. Jedním z nich je zápis do technického průkazu, čímž se byrokraticky vzato stane úprava zcela legální. I když jsou veškeré úpravy zákonem schválené, mohl by nastat problém v případě jejich nezapsání do technického průkazu. Získání tohoto oprávnění ovšem není vůbec snadné, v České republice ho vlastní nyní pouze pár vybraných společností.
Proč si nechat motor očipovat?
Důvodů je hned několik a všechny se zdají být velmi racionální. Jmenovat můžeme zvýšení výkonu motoru a točivého momentu, díky kterému je vozidlo schopno jezdit v kopcích na vyšší rychlostní stupeň a tím i šetřit palivo. Můžete se však zaměřit pouze na snížení vaší spotřeby, jestliže jste s výkonem vozu spokojeni. Samozřejmě se nabízí i maximální zvýšení výkonu bez ohledu na spotřebu. To je vyhledáváno zejména u mladších lidí, kteří chtějí svůj vůz přeměnit na lidový supersport.
Jaké jsou záruky?
Nemusíte se obávat nelegálnosti, veškeré úpravy vám totiž budou zapsány do technického průkazu, stejně jako se nemusíte bát emisních limitů. Dlouhá životnost samotného softwaru vám umožňuje neomezené užívání, a kdyby se přece jen něco pokazilo, pak je zde 24 měsíční záruční lhůta. Ta se samozřejmě vztahuje na všechny provedené práce, a proto by neměl být problém s jejím uplatněním. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout, že se dané chipování řeší vždy v souvislosti s konkrétním typem vozidla.
Chiptuning je jistě prospěšný, avšak jak už to tak v životě bývá, je potřeba ho dávkovat s rozumnou hlavou. Jestliže se to totiž přežene, bude stoprocentně více škodit než prozpívat.