Telefon se nechce nabíjet, sluchátka nefungují…? Na vině může být zanesený konektor, vyčistit jej můžete i sami!

Podobnou situací si jednou za čas projde snad každý uživatel chytrého mobilního telefonu. Zařízení hlásí kritický nedostatek energie, ale po zapojení kabelu se neděje vůbec nic. Anebo se nedostaví reakce po připojení sluchátek. V obou případech může být na vině zanesený konektor. Dobrá zpráva je, že se obejdete bez servisu – stačí vědět, jak na to a zanedlouho bude smartphone opět provozuschopný. Ušetříte čas i peníze.

Na výrobce se nezlobte, elektronické součástky v mobilních telefonech jsou miniaturní (koukněte se například na relé a porovnejte jej s relé Wieland…) a platí to i o konektorech. Logicky od nich nemůžete čekat vlastnosti, jakými se chlubí např. průmyslové konektory Wieland.

Na druhou stranu vždy není zapotřebí odbornost a zkušenost servisáka, který by pravděpodobně tak jako tak neztrácel čas opravou a spíš vyměnil nefunkční díl za nový. Naštěstí pro vás je zprovoznění nabíjecího konektoru či konektoru na sluchátka poměrně snadná záležitost.

Proč konektory přestávají fungovat?

K poruše může dojít z různých důvodů. Pokud jste neopatrnou manipulací vylomili některou z malých součástek, pravděpodobně vám nic jiného než oprava v servisu nezbude. Mnohem častěji se však konektory zanáší prachem a dalšími nečistotami z okolního prostředí.

Že je viníkem právě konektor, poznáte snadno. Po připojení kabelu zařízení nereaguje vůbec nebo se nabíjí s velkými obtížemi. Ještě než se pustíte do opravy, telefon restartujte, případně uveďte do továrního nastavení. Podobně jako v případě notebooků může být chyba softwarového charakteru.

Jak konektor opravit?

Zanesený konektor vyčistěte pomocí užšího, pevného předmětu (na konci by neměl být hladký, jinak se na něm nezachytí nečistoty). Dobrou volbou může být jehla, přičemž ji čistěte stranou s očkem. Vsuňte ji do konektoru a jemně vyškrabujte nánosy usazeného prachu. Pokračujte tak dlouho, dokud otvor zcela nevyčistíte, a poté jej ještě profoukněte ústy. Připomínáme, že po dobu čištění vodivým čistidlem by měl být telefon vypnutý.