Víte, jak můžete převádět peníze do zahraničí?

Většina dospělých lidí disponuje bankovním účtem a většinu platebních operací provádí přes něj, případně v hotovosti. Stále více lidí se setkává s tím, že potřebují poslat peníze do zahraničí a nevědí, jak na to. Možná, že přes internet kupujete nějaké zboží, posíláte peníze příbuzným nebo platíte za poskytnuté služby. V každém případě je vhodné vědět, jaké možnosti se vám nabízejí a za jakých podmínek je převod peněz do zahraničí nejvýhodnější.

Posíláme peníze do zahraničí

Snad nejméně vhodnou možností je posílání peněz do zahraničí bankovním převodem. Je to ta nejpohodlnější možnost, ale obvykle také nejdražší, vzhledem k vysokým poplatkům. Výjimku tvoří SEPA platby do Evropské unie. Zde jsou poplatky velmi nízké a peníze přijdou obvykle do 3 dnů. Další možností je posílání peněz poštou. Zde se vám nabízí poslat peníze poštovní poukázkou nebo přes Western Union. Poštovní poukázky lze posílat jen do nějakých zemí a posílání peněz trvá velmi dlouho. Výhodnější je proto posílat peníze přes Western Union, zde je převod poměrně rychlý a levný. Pokud se chcete vyhnout všem nesmyslným poplatkům, využívejte nebankovní služby. Snad nejznámější z nich je Paypal, kde máte téměř okamžitý převod a peníze můžete poslat komukoliv po celém světě. Stejně snadné je používání TransferWise, nebo internetové peněženky Skrill. Možností je mnoho a obzvláště pokud plánujete posílat penze do zahraničí pravidelně, vyplatí si najít výhodný způsob.

Nezapomínejte na referenci platby

Reference platby vám nic neříká? U zahraničních plateb nezapomínejte na referenci platby, v mnoha zemích je požadována. Jejím prostřednictvím sdělíte, kdo peníze posílá a za jakým účelem. Jde o váš podpis, aby si mohl příjemce přiřadit platbu právě k vaší osobě. Je to pro vás i důkaz, že platíte, pokud byste referenci neuvedli, mohla by druhá strana tvrdit, že jí nic nepřišlo.