Do prodeje se dostává zbrusu nový PlayStation 5. V čem je inovovaná verze lepší?

Společnost Sony zahájila prodej herní konzole deváté generace v listopadu 2020. Neuplynul ani rok a uvedla na trh upravenou verzi. V čem se od prvotiny liší?

Kdo čekal, že se Sony vytasí s nějako peckou, bude trochu zklamán. Nová revize japonského fenoménu totiž nenabízí nic moc nového pod vycházejícím sluncem. Novinka, pokud se dá inovované konzole takto nazývat, je téměř identická s tou původní. Z webových stránek výrobce lze vyčíst, že jde o digitální edici bez optické mechaniky. Další změnou je absence „šroubovací mince“, která je jinak nutná pro utažení stojánku pro vertikální postavení. Šťastní majitelé nejnovějšího PlayStationu ho v balení nenajdou proto, že hlavu stojánku je nyní možné utáhnout ručně.

U nás zatím novinku neseženete

Nová revize PS5 je momentálně dostupná pouze v Japonsku, kde mimochodem také stále nedošlo k uspokojení poptávky všech dychtivých fanoušků značky. Na svou novou herní konzoli stále čekají miliony hráčů, kteří se musí spokojit s předchůdcem (PlayStation 4).

Z revize PS5 budou mít jistě velkou radost minimalisté, kteří se bez optické mechaniky docela dobře obejdou. Konzole jejím odstraněním zhubla o 300 gramů na výsledných 3,6 kg. Pozoruhodné je, že se proporce krabice nezměnily ani o milimetr, výrobce se tedy musel uchýlit k výměně některých původních komponentů.

Může za redukční dietu nový čip?

Dle spekulací na některých fórech by za redukční dietou mohl být nový výpočetní čip s 6nm litografií. Čip, který si chce AMD nechat vyrábět od TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), se má chlubit o 18 % vyšší denzitou, což v praxi znamená, že může mít stejnou spotřebu i výkon při zachování původních rozměrů. Přítomnost tohoto čipu by umožnila úpravy základní desky i chlazení. Ovšem na hledání odpovědi na otázku, zda herní konzole skutečně dostala do vínku danou komponentu, je nyní brzy. Pravdu ukáže až detailní analýza konzole.