Součástí internetu věcí může být cokoliv, třeba i vaše lednička

Ještě poměrně nedávno byla podobná představa zaměnitelná se scénkou z sci-fi filmu: zařízení, do kterého byste to na první pohled vůbec neřekli, sdílí informace a mohou mezi sebou komunikovat. Dnes je ekosystém internetu věcí naprosto běžný a nikdo se nad ním příliš nepozastavuje. Kombinace dostupného bezdrátového připojení a velmi levných součástek je možné do sítě napojit téměř cokoliv.

Kdy internet věcí vznikl?

Internet věcí (anglicky Internet of Things neboli IoT) označuje síť, kterou tvoří fyzická zařízení, domácí spotřebiče, vozidla a mnohé další věci, jež disponují elektronikou, softwarem, senzory a dalšími částmi umožňující vzájemné propojení a komunikaci na dálku. Frázi vymyslel Kevin Ashton v roce 1999, ale trvalo zhruba deset let, než se na trh dostaly technologie potřebné k realizaci jeho vize. Do té doby bylo praktické využití čipů velmi omezené – byly příliš velké a nedokázaly efektivně komunikovat. První myšlenky na připojení zařízení k internetu však pochází z počátku 80. let – v roce 1982 došlo k připojení modifikovaného stroje na výrobu Coca Coly

Boom internetu věcí způsobily až RFID tagy. Nabídly nízkou spotřebu energie a účinnou bezdrátovou komunikaci. Vývojářům jistě nahrál i dostupnější širokopásmový a bezdrátový internet, jakožto i zavedení protokolu IPv6 (masivně rozšířil adresní prostor).

Značnou popularitu si internet věcí vydobyl u bastlířů. Nadšenci z celého světa využívají mikrokontrolery Arduino a mikropočítače Raspberry k tomu, aby rozhýbali a propojili běžné věci v domácnosti. Pravdou je, že ceny čipů nejsou nijak závratné. Některé vývojové desky ESP32 Arduino stojí kolem stokoruny.

Co může být součástí internetu věcí?

Internet věcí může zahrnovat takřka jakoukoliv věc, která odpovídá základní charakteristice (může se připojit k síti, komunikovat a kooperovat s ostatními). Paradoxně se však nejedná o počítač, protože ten je k daným účelům sestrojen již v základu. Mezi typické zástupce internetu věcí v posledních letech patří chytré LED osvětlení, klimatizace ovládaná přes Wi-Fi či inteligentní termostat. Velkým hitem se stávají ledničky s funkcí detekce chybějících surovin – jakmile spotřebič zjistí, že něco dochází, automaticky provede objednávku.