MacBooky jsou levné, když na to jdete chytře

Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci, zní otřepané přísloví, ve kterém se ale ukrývá spousta pravdy. Platí to například i v případě nákupu nového MacBooku. Ten se vám vyplatí víc, než tušíte.

Pro mnoho lidí je Apple synonymem předraženého zařízení, které zvládne jen o něco málo více než obyčejný notebook za pár tisíc. O funkcích ale tento článek nebude. Dnes nás zajímá pouze cena.

Notebook za více než 20 000 Kč už je totiž větší investice, nad kterou je třeba se trochu zamyslet. MacBooky přece jen stojí podobně, na kolik si v hrubém přijde průměrný Čech za měsíc práce.

Když se nad tím ale zamyslíte…

Za levnější notebooky ve výsledku zaplatíte víc

Levnější notebook (řekněme za 12 až 15 000 Kč) zkrátka nemá takovou výdrž a budete rádi, když s vámi vydrží dva roky v záruce. A pokud vydrží, už pravděpodobně nestíhá a musíte ho vyměnit za novější model. Snadno pak za 6 let utratíte za notebooky až 45 000 Kč.

Oproti tomu stojí například nový MacBook Air, který pořídíte už za 23 990 Kč.

Nejsou výjimkou modely MacBook Air nebo MacBook Pro z roku 2014 a starší, které stále slouží svým majitelům. Bez záseků, bez starostí a bez dalších výdajů.

Podobná situace nastává i u telefonů. Jsou takoví, kteří stále používají iPhone 6, který přišel na trh v roce 2014. Svého času to byl top mobilní telefon a stále většině běžných uživatelů dostačuje. Ruku na srdce, kolik telefonů jste od roku 2014 vystřídali vy?

MacBooky si navíc drží hodnotu a můžete je i výhodně prodat. Na rozdíl od ostatních použitých notebooků, na které většinou zbyde role náhradníka pro případ nouze, nebo putují rovnou do šrotu.

Nový MacBook vychází skoro každý rok. Nekupujete nový okamžitě po uvedení modelu na trh, počkejte si. A zase ho vhodně prodejte ještě před uvedením nového modelu na trh. I takhle můžete držet náklady na svůj MacBook poměrně nízko.

Autor článku: Martin Knížátko