Americký superpočítač Aurora bude hotový v roce 2021

V současné době je nový cíl ve výkonu počítačů jasně daný, překonat tisíc petaFLOPS nebo exa FLOPS. A nový americký počítač je tvořen právě za tímto cílem.

Výkon jaký tu ještě nebyl

Zatímco Číňané nedávno přišli o první pozici v soutěži o nejvýkonnější počítač na světě USA se snaží tuto pozici udržet což může mít i určitou politickou symboliku. Čína má totiž v oblasti superpočítačů velké plány, chce zavést zcela novou generaci a posunout výkon počítačů na hranici exaFLOPS.

Američané reagují superpočítačem Aurora, který byl oznámen již v roce 2015, kdy však ještě neměl žádné významné parametry. V roce 2017 však došlo k úpravám plánů s tím, že cílem je dosáhnout výpočetního výkonu minimálně jednoho exaFLOPS dle měřítek linpacku. Hotovo by mělo být v roce 2021.

Kdo z koho

Čína však plánuje superpočítač s podobným výkonem už na rok 2020. Je tedy otázkou, zda se USA vůbec udrží na první příčce s nejvýkonnějším superpočítačem. O jeho stavbu se momentálně stará Intel ve spolupráci se společností Cray. Očekávaná cena by měla být 500 milionů dolarů. Superpočítač bude sloužit především pro vědecké účely a nebude určen pro výzkum a vývoj nových zbraní.