Jaká je historie čárového kódu? Velice zajímavá
Čárový kód je něčím, bez čeho si dnes nedokážeme představit život. Ještě nedávno tomu tak ale nebylo. Kdy se začala psát jeho historie? To se dočtete v tomto článku.
Čárový kód tu je s námi už opravdu dlouhou dobu. Možná déle, než jste si mysleli. K jeho rozšíření ale nejprve došlo na západ o našich hranic. Až poté se tento trend dostal i do Česka.
Počátky čárového kódu
Píše se rok 1974, když v americkém supermarketu poprvé zavádějí EAN kódy. Historie čárových kódů je ale mnohem bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát. Tento důvěrně známý vynález totiž vznikl už čtyři roky po válce, tedy v roce 1949. Jeho autorem byl přitom člověk, od kterého by to zřejmě nikdo nečekal. Člověk, který se podílel na vývoji jaderné pumy Joseph Woodland.
Všechno to přitom začalo poměrně nevinně. Jeho vědecký kolega mu jednoho dne pověděl, že si jeden z obchodníků stěžoval na pomalé markování zboží. Tento problém ovšem Woodlanda zaujal natolik, že začal pracovat na jeho řešení. Už na počátku ale bylo jasné, že bude potřeba vymyslet co nejjednodušší a nejefektivnější řešení. Pokud možno nějakou formu kódu, která by se dala aplikovat nejen ve zmiňovaném obchodu.
Geniální vynález
Metodu čárového kódu si Woodland spolu se Silverem nechali patentovat už v roce 1952. Jeho podoba ale tehdy byla odlišná, než ji známe dnes. Základem totiž byly bílé pruhy na černém pozadí, které dokázala rozpoznat speciálně vyvinutá čtečka. Původní návrh se ale během následujících let výrazně obměnil. Místo černého pozadí se začalo používat pozadí bílé a proužky byly naopak černé.
Této revoluční myšlenky si všiml automobilový průmysl. A jak se později ukázalo, osvědčila se i v dalších oblastech obchodu. Dnes se běžně používá téměř všude, kam se podíváte. Čtecí zařízení a jednoduchý čárový kód je naprostým základem každého kamenného obchodu. Ale kdo ví, jak by se historie vyvíjela, kdyby před 70 lety jaderný fyzik nevěnoval svoji energii a úsilí něčemu, co nakonec usnadnilo práci milionům lidí po celém světě.