Nahradí vás robot? Toto je seznam nejohroženějších profesí

Robotika kráčí kupředu raketovým tempem. Dá se tedy očekávat, že brzy naplno ovládne celou řadu oborů. Komu hrozí v práci vyhazov? To se dozvíte v článku.

Robotizace výroby je nezastavitelná. Vědí to nejen státy na samotné špici, ale také ti, kteří se do robotizace teprve zapojují. Jaké obory jsou nejvíce ohroženy? To se dozvíte v následujících řádcích.

Monotónní práce

Robotická ramena patří mezi oblíbené pracovníky nejen ve světě, ale také v Česku. Jedná se totiž o poměrně dostupnou „hračku“, která ušetří spoustu práce a hlavně peněz. Proto se využívá nejen ve výrobních provozech, kde může uvolnit ruce některým pracovníkům, kteří by se jinak museli zdržovat prací na monotónních pracích.

Rutinní činnosti ale nejsou jediným oborem, který by mohli v budoucnosti roboti ovládnout. Není se ovšem čemu divit, že žebříčku jasně vládnout. Průmyslová velkovýroba bude zřejmě využívat pomoci robotů ještě více, než jsme zvyklí. Můžeme to vidět například v Číně, kde robotizace výroby probíhá na plné obrátky. A to i přesto, že má tato země dostatek pracovních sil.

Které profese nahradí roboti?

Na druhém místě z nejvíce ohrožených profesí se umístilo skladování a logistika. Integraci robotů můžete vidět především na západě, kde některé velké společnosti používají roboty k převážení nákladu mezi sklady nebo k navezení přímo do nákladního vozu. Třetí místo pak obsadilo zemědělství, čtvrté administrativa a telemarketing, páté přeprava a doprava a šesté finančnictví a účetnictví. Tedy obory, které by bylo v krátkodobém horizontu nejjednodušší postavit jen a pouze na robotických pracovnících.

U některých oborů je ale integrace robotů ještě daleko. Především u přepravy a dopravy, kde je potřeba nejprve vyřešit spoustu problémů a celkově přebudovat infrastrukturu. Je ale jasné, že i tento obor jednou potká podobná budoucnost jako robotizované průmyslové výroby.