Natvrdo o pozáručních opravách notebooků: Vyplatí se ještě?

Věděli jste, že v USA trvá standardní záruční lhůta na zboží pouze jeden rok? Pro nás Čechy je to něco nepředstavitelného a dva roky považujeme za minimum, kterého bychom se snad nikdy nevzdali. Faktem zůstává, že průměrný plat dovoluje Američanům mnohem častější obnovu hardwaru. A ačkoliv se nám v poslední době ekonomicky daří, když nemusíme, notebook neměníme tak dlouho, jak je to jen možné.

Pokud se notebook porouchá v rámci záruční lhůty, nejde o „big deal“. Zabalí se do krabice a putuje do autorizovaného servisu, kde ho buďto opraví, nebo označí za vadný a prodejce vám obratem předá nový kus nebo vrátí peníze. Ale co když k poruše dojde až po vypršení záruční lhůty? Máte dvě možnosti: notebook odepsat a pořídit si nový, nebo se obrátit na servis.

Na otázku, zda se v dnešní době stále vyplatí oprava notebooku, nelze jednoznačně odpovědět. Ceny výpočetní techniky u nás sice nejsou tak nízké jako v zámoří, ale přesto je sortiment mnohem dostupnější než v minulosti. Částka za opravu v autorizovaném servisu se naopak může vyšplhat velmi vysoko či rovnou atakovat pořizovací cenu nového kusu.

Ale nabízí se i jiná možnost – servis notebooku v „neznačkovém“ servisu, kde provádí výměnu elementárních součástek. Oproti výměně celé základové desky (což se v autorizovaných servisech děje běžně) je cena opravy výrazně nižší. Svůj podíl však mají také cenově dostupné náhradní díly pro notebooky přímo od výrobců. To samé samozřejmě platí také pro servis počítačů (desktopů).

Nenechte se ovlivnit předsudky vůči neznačkovým servisům – pracují v nich zkušení technici, kteří mají k dispozici špičkové vybavení. Často jde o speciality na mnohem vyšší úrovni, než na jaké je průměrný pracovník autorizovaného servisu.

Takže ještě jednou – jak tedy zní odpověď na otázku, zda se pozáruční servis notebooku vyplatí? Dle statistik servisního centra ABAX je rentabilní pro 80 % zákazníků.