Představujeme WildCard SSL certifikáty

WildCard SSL certifikát nebo-li hvězdičkový certifikát umožňuje zajistit HTTPS komunikaci pro neomezený počet sub-domén.

Nekonečný či neomezený počet subdomén se zabezpečí tak, že se před název domény vloží hvězdička, která funguje v certifikátu jako „divoká karta – Wild Card“. Internetové prohlížeče poté akceptují místo hvězdičky jakékoliv platné znaky před doménou. Hvězdičkový WildCard SSL certifikát je velice populární, protože usnadňuje práci při správě většího počtu subdomén, administrátor nemusí řešit jaké sub-domény jsou na serveru a vždy bude zajištěna bezpečná HTTPS komunikace. WildCard certifikát také šetří náklady na pořízení a správu zabezpečení domén na serveru.

Vlastnosti WildCard SSL

WildCard certifikát umožňuje zabezpečit všechny subdomény pod svojí hlavní doménou. Například WildCard certifikát pro doménu *.domena123.cz zabezpečí domény admin.domena123.cz, test.domena123.cz, api.domena123.cz, mail.domena123.cz nebo cokoliv.domena123.cz a jakékoliv další subdomény. Taktéž kompletně zabezpečuje hlavní doménu, v tomto případě https://www.domena123.cz a nebo pouze https://domena123.cz. WildCard certifikát nabízí standardní vlastnosti běžných SSL certifikátů – důvěryhodnost pro všechny moderní prohlížeče, podporu mobilních zařízení, šifrování: 128-bit/256-bit či délku klíče 2048 Bits (RSA). Jedním z nejpopulárnějších doménových SSL certifikátů je RapidSSL WildCard SSL, který lze získat na 1-2 roky za velice výhodnou cenu.

Pokud bychom měli zmínit i nějaké nevýhody, tak jedině počáteční cena certifikátu, kdy se nákup vyplatí až při plánovaném zabezpečení více subdomén.

Multi-doménový SSL certifikát

Alternativou k WildCard SSL certifikátům jsou takzvané multi-doménové certifikáty, které umožňují zabezpečit více různých domén jedním SSL certifikátem pomocí technologie SAN (Subject Alternative Name). Oproti WildCard certifikátům umí zabezpečit samostatné domény i od jiných TLD (.cz, .sk, .com, .eu atd.). Multidoménový certifikát je například doporučovaný pro zabezpečení systému Microsoft Exchange.

Kde získat WildCard SSL certifikát?

Jakýkoliv SSL certifikát pro webové stránky získáte na projektu SSLmentor.cz, který nabízí širokou nabídku SSL certifikátů od světových certifikačních autorit. Nejlevnější doménové WildCard SSL certifikáty jsou například RapidSSL nebo PositiveSSL. Doporučit můžeme také například značku GeoTrust a její firemní SSL certifikáty.